Boşanma Sebeplerinin Mal Paylaşımına Etkisi Nedir ?

26/03/2018 - Boşanma
Medeni kanunda düzenlenen mal rejimi, edinilmiş mallara katılma sistemidir. Burada edinilmiş mallara katılma rejiminin özelliklerinden ziyade açılan bir boşanma davasında boşanma sebebinin eşlerin mal paylaşımına etkisi üzerinde duracağız. Ancak boşanma davalarındaki mal paylaşımını kısaca açıklamak gerekirse; eşler evlilik birlikteliği içinde edinilen mallar üzerinde eşit haklara sahiptir. Basitçe ifade etmek gerekirse evlendikten sonra edinilen mallar, evliliğin boşanma ile sona ermesi durumunda ortaktır. Ancak bu durumun yani evlilik birlikteliği içerisinde edinilen malların ortak olmamasının boşanma sebebine göre bir takım istisnaları mevcuttur. Yani örneğin eşinden şiddet gördüğü gerekçesiyle açılan bir boşanma davası ile eşinin zina yapması sebebiyle açılan bir boşanma davasında da edinilen mallar eşit olarak mı bölüşülecektir?

Boşanma Sebeplerinin Mal Paylaşımına Etkisi Nedir ?

Eşlerin Mal Paylaşımından Doğan Haklarını Etkileyen Boşanma Sebepleri Hangileridir?

Boşanma davalarından maddi ve manevi kazançlı çıkabilmek için asgari bir hukuk bilgisine sahip olmanız yararınıza olacaktır. Çünkü medeni kanunda bazı öle püf noktalar vardır ki boşanma avukatı olmadan bu gibi noktalara dikkat edebilmeniz kolay değildir.

Bir örnek vermek gerekirse; eşinizden şiddet gördünüz ve boşanmak istiyorsunuz. Eşinizden şiddet görmeniz sebebiyle boşanma davanızın kabul edilme olasılığı yüksektir. Ancak eşinizden şiddet görmeniz sebebiyle açtınız boşanma davası neticesinde eşiniz evlilik birlikteliği içinde edinilmiş mallar üzerinde (bu mallara para ve düğünde takılan takı, altın ve ziynet eşyaları da dahildir.) eşiniz yarı oranında hak sahibi olmaya devam eder. Ancak eşinizden gördüğünüz şiddetin derecesi hayat hakkınızı ortadan kaldırmaya yönelik bir durum kadar yüksek ise ve bu durumu mahkemede ileri sürebilirsiniz. Bu durumu ispatlamanız şartıyla eşinizin evlilik içerisindeki mallar ve paralar ile düğünde takılan takılar üzerindeki yarı oranındaki hakkı hakim kararıyla kaldırılabilir.

İşte görüldüğü gibi burada ince bir çizgi vardır. Ancak belirtmek gerekir ki bu durumların ispatı her zaman kolay değildir. Evlilik birlikteliği içerisindeki malların hangi tarafta kalacağı konusu burada izah edildiği kadar yalın ve basit değildir. Malların nasıl paylaşılacağı hususu niteliği itibariyle teknik ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Hatta ve hatta bu konu hukukun diğer dallarını da ilgilendirmektedir. 

İzah edilmeye çalışıldığı üzere sadece kanundaki boşanma sebeplerini bilmek yetmez bu boşanma sebeplerinin eşlerin mal paylaşımına, nafakaya ve velayete olan etkisini de bilmek gereklidir. Hukukçu olmayan kimselerin bu gibi ayrıntılara dikkat etmesi beklenemez. Bu nedenlerle boşanma sürecine girmiş bireylerin boşanma davalarında maddi ve manevi açıdan kazançlı çıkabilmeleri için en az bir boşanma avukatı kadar bilgiye sahip olması gerekir. Düşük seminer ücretleriyle bu gibi medeni kanunda yararınıza olacak bazı önemli noktaları sizin paylaşıyoruz. 


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+