Boşanma Protokolü Örneği Nedir Nasıl Hazırlanır ?

28/02/2018 - Boşanma

Boşanma protokolü aslında evlilik birlikteliğini sonlandırmak isteyen çiftlerin birbirlerine uygun irade beyanlarının yazıya dökülmüş halidir.

Boşanma Protokolünün İçeriği Nasıl Olmalı? Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Evli çiftlerin ayrılık sürecinde yaptığı hataların başında hazır, matbu bir şekilde hazırlanmış ya da bir uzman tarafından hazırlanmamış boşanma protokolü ile evlilik birlikteliklerini sona erdirme çabası içerisine girmeleridir. Boşanma protokolünün içeriğinde eşler tarafından önemsiz gibi görünen ancak boşanma açısından belki de büyük öneme sahip bazı hususlar çoğu zaman yer almamaktadır. Bu sebeplerle boşanma protokolünün içeriği evlilik birlikteliğinin tüm yönlerini kapsayacak nitelikte olmalıdır.

Boşanma Protokolü Örneği Nedir Nasıl Hazırlanır ?

Boşanma Protokolünün Önemi Nedir? 

Evlilik birlikteliğini sona erdirecek olan hakim eşlerin hazırladığı protokole göre karar vereceğinden tarafların maddi ve manevi tazminat talepleri, nafaka talepleri ve diğer velayet gibi önemli noktalarda hayati öneme sahiptir. Kötü hazırlanmış bir boşanma protokolü örneği ile dava açılması durumunda aleyhinize sonuç doğması kaçınılmazdır.

Boşanma Protokolü Olmadan Evlilik Birlikteliğini Sonlandırabilir miyim?

Açılacak olan boşanma davasının türüne göre bu soruya verilecek cevap değişecektir.Eşler evlilik birlikteliğini anlaşmalı boşanma yolu ile sonlandırmak niyetindeyse mutlaka boşanmak isteyen taraflar arasında bir protokol olmalıdır. Aksi takdirde açılacak olan bir boşanma davası çok uzun ve zorlu süreçlerden sonra neticelenecektir. Bu durumun otomatik bir sonucu ise ayrılık sürecindeki eşlerin maddi ve manevi anlamda daha çok yıpranmalarıdır.

Boşanma Protokolü Hazırlarken Bir Uzmandan Yardım Almalı mıyım?

Evliliğin sona erdirilmesine medeni hukuk anlamında ağır sonuçlar bağlanmıştır. Özensiz bir protokol hazırlanarak evlilik birlikteliğinin sona erdirilmesi taraflar açısından hayatlarının geri kalanında büyük mağduriyetlere sebep olacaktır. Böyle bir durumun yaşanmaması için boşanma protokolü örneğinin mutlaka bir avukat tarafından hazırlanması ayrılık sürecine girmiş bireylerin yararına olacaktır.


Paylaş:

Facebook Twitter WhatsApp Google+